Ekonomi

Zoetis hisseleri yükselişe geçti

NEW YORK – Zoetis Inc. (NYSE:ZTS), Wall Street’in beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançları ve gelirleriyle yıla sağlam bir başlangıç yaparak hisse senedi fiyatında %4’lük bir artışa neden oldu.

Hayvan sağlığı alanında küresel bir lider olan şirket, 2024’ün ilk çeyreği için analist konsensüsünü 0,03 $ aşarak 1,38 $ düzeltilmiş seyreltilmiş EPS açıkladı. Gelir de beklentileri aşarak 2,15 milyar dolar tahminine karşılık 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Şirketin geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %10’luk bir artış gösterirken, operasyonel büyüme %12’ye ulaştı. Düzeltilmiş net gelir, güçlü finansal sağlığı yansıtacak şekilde %15’lik bir operasyonel artış gösterdi. Zoetis performansını ABD’deki %16’lık gelir artışına ve uluslararası alanda %8’lik operasyonel artışa borçludur.

Operasyonel olarak %20 gibi etkileyici bir büyüme kaydeden evcil hayvan portföyü, özellikle evcil hayvan parazit ilaçları, osteoartrit ağrısı ve dermatoloji ürünlerindeki güçlü satışların katkısıyla öne çıktı.

CEO Kristin Peck, şirketin ilk çeyrekte elde ettiği başarılardan gurur duyduğunu ifade ederek, bu başarıyı Zoetis’in hayvan sağlığı pazarındaki portföy çeşitliliğine ve yenilikçiliğine bağladı. “ABD’de %16 gelir artışı ve uluslararası alanda %8 operasyonel gelir artışı elde ettik” diyen Peck, şirketin gelecekteki büyümeye yatırım yapma konusundaki kararlılığını vurguladı.

İleriye dönük olarak Zoetis, 2024 yılının tamamına ilişkin beklentilerini güncelleyerek gelirin 9,050 milyar dolar ile 9,200 milyar dolar arasında olmasını ve düzeltilmiş EPS tahmininin 5,71 dolar ile 5,81 dolar arasında olmasını bekliyor. Bu tahmin, EPS aralığının orta noktasını konsensüs tahmini olan 5,78 doların biraz altına yerleştirirken, gelir tahmini 9,157 milyar dolarlık konsensüsü destekliyor.

Şirket ayrıca tüm yıl için operasyonel gelirlerde %8,5 ila %10,5 arasında bir büyüme ve düzeltilmiş net gelirde %13 ila %15 arasında bir artış öngörüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yatırımcılar, hisse senedinin %4’lük yükselişine de yansıdığı üzere, kazanç artışına ve şirketin görünümünün yukarı yönlü revize edilmesine olumlu tepki verdi. Piyasanın tepkisi, Zoetis’in büyüme yörüngesini sürdürme ve hissedar değeri sağlamaya devam etme yeteneğine olan güvenin altını çiziyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu