Ekonomi

Bank of Communications’ın ilk çeyrek kârı yavaş büyümeye rağmen yükseldi

Çinli Bank of Communications Co Ltd (BoCom) ilk çeyrekte net kârında marjinal bir artış kaydederek ekonomik yavaşlamanın ortasında %1,44’lük bir yükseliş kaydetti. İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan ülkenin en büyük devlet bankaları arasında başı çeken banka, Mart ayında sona eren çeyrek için 24,99 milyar yuan (3,45 milyar $) net kar açıkladı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminde bildirilen 24,63 milyar yuan’a göre hafif bir artışa işaret ediyor.

Zorlu ekonomik ortama rağmen BoCom karlılığını korumayı başardı. Ancak, Çin bankaları şu anda kredi faiz oranlarını düşürmeye teşvik edildikleri için kar marjları üzerinde baskı yaşıyor. Bu girişim, kredi talebi azaldıkça ekonominin daha zayıf sektörlerini desteklemeye yönelik daha geniş çabaların bir parçasıdır.

Bankacılık karlılığının önemli bir ölçütü olan BoCom’un net faiz marjı (NIM) Mart ayı sonunda %1,27 olarak gerçekleşti. Bu, geçen yılın Aralık ayı sonunda bildirilen% 1,28’den hafif bir düşüşü temsil ediyor.

Aktif kalitesi açısından BoCom, Mart ayı sonunda %1,32’lik bir takipteki kredi (NPL) oranı bildirdi ve bu, bir önceki yılın sonundaki %1,33’e göre marjinal bir iyileşme gösteriyor. Bu metrik, bankaya artık gelir getirmeyen kredilerin yüzdesini değerlendirmek için çok önemlidir.

ABD dolarını Çin yuanına çevirmek için kullanılan döviz kuru 1$ – 7.2463 yuan.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu