Haber

Kremlin, Putin’in Türkiye’ye ne zaman geleceğini açıkladı

Basın toplantısı düzenleyen Ushakov, Rusya lideri Putin’in Türkiye ziyaretinin şubat ayında yapılacağı haberinin sorulması üzerine şunları söyledi. Evet, ziyaret için hazırlıklar yapılıyor” o cevapladı.

Ushakov, Ukrayna barış müzakerelerinin İstanbul formatında yeniden başlatılması olasılığının Putin ile görüştüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan“İstişare edilip edilmeyeceği konusunda Toplantının ana gündem maddelerinden birinin Ukrayna meselesi olacağını söyleyebilirim.” dedi sadece.

Rusya’nın her zamanki gibi Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu ancak muhatap bulamadığını kaydeden Ushakov, Kremlin’in farklı ülkelerin taleplerine olumlu yanıt verirken Kiev’in Moskova ile müzakereleri yasakladığını vurguladı.

Rusya lideri Putin, 14 Aralık’taki yılsonu programında Türkiye’yi ziyaret etme planlarına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: ” Sayın Erdoğan’la bu konularda her zaman temas halindeyiz ve yakın tutum içerisindeyiz. Kendisiyle tanışma fırsatını mutlaka bulacağımızı düşünüyorum. Bir süre önce ziyaret etmeyi planlıyordum ama burada bir sır yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye’ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ama hem onun hem de benim programımdan dolayı olmadı. Bu tür şeyler oluyor2024 yılı başında ziyaret konusunda anlaşmaya varabileceklerini belirtti.

Türkiye gazetesi daha önce kendi kaynaklarına dayandırarak Rusya Devlet Başkanı’nın 12 Şubat’ta Ankara’yı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirmişti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Putin’in o tarihteki ziyaretine ilişkin bir bilgi bulunmadığına dikkat çekerek, tarihler üzerinde diplomatik kanallardan anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu