Ekonomi

Emeklileri sevindiren gelişme! Maaşlara ilişkin yapılacak düzenlemenin Ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Temmuz ayında yapılan zamdan memnun olmayan emekliler, hükümetin yapacağı yeni düzenlemeye odaklandı. Zam, prim-maaş dengesizliğinin giderilmesi ve asgari emekli maaşının 10 bin TL’ye çıkarılmasını bekleyen emeklileri heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısında da görüşülen yönetmeliğin ekim ayında Meclis’e getirilebileceği söyleniyor.

ASGARİ MAAŞ 7.500 TL’DİR

Temmuz ayında kök maaşa göre yüzde 25 zam alan emeklilerin bir kısmının maaşlarına zam yapılmadı. Oy Daha önce 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükselen en düşük emekli maaşı Temmuz’da 7 bin 500 TL’de kaldı. Bu durum yarım milyonları çekerken, hükümet düzenleme sinyali vermişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YIL SONUNDA İMZA VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Yıl sonu itibariyle emeklileri yeniden değerlendirmek durumundayız. Memur, işçi ve emeklilere bütçe şartlarını zorlayarak olabilecek en iyi zamyı yaptık. Ezdirmeyeceğimizin sözünü vermiştik. Enflasyona karşı kim olursa olsun, şimdiye kadar kimseyi ezmedik.” dedi.

EKİM AYINDA MECLİS’E GELMESİ BEKLENİYOR

Ancak memurlara yapılan 8 bin 77 liralık zamla en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarıldı. Bu gelişmenin ardından emeklilerin istikrarlı bir şekilde artması beklentisi vardı. Bir süredir hükümetin gündeminde olan çalışma dünkü Kabine toplantısında da ele alındı. Emekliler zamma ek olarak primi yüksek olanlara daha yüksek maaş verilmesini ve en düşük maaşın 10 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Söz konusu çalışmanın Ekim ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu