Ekonomi

Çinli quant fonları yerel düzenlemelerin ortasında küresel genişleme arayışında

Çinli kantitatif hedge fonları, Çin’in 260 milyar dolarlık kantitatif ticaret sektöründe artan rekabet ve düzenleyici baskılarla karşı karşıya kaldıklarından, uluslararası piyasalardaki varlıklarını aktif olarak büyütmeye çalışıyorlar.

Şanghay ve Singapur’da merkezleri bulunan Meridian & Saturn Capital (MS Capital), Çin merkezli yatırım stratejisini artık offshore yatırımcılara sunuyor ve küresel pazarlara açılmaya hazırlanıyor.

DH Fund Management’ın ilk offshore fonunu Mart ayında kurduğu kamuya açık bir dosyada belirtiliyor. Ayrıca, Pekin merkezli Ubiquant, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ofis açmayı planlıyor, ancak firma bu gelişmeler hakkında yorum yapmadı.

Bu genişleme eğilimi yeni değildir; ancak Çin piyasası doygunluğa ulaştıkça ve özellikle sektörün piyasa oynaklığından faydalanma kapasitesine karşılık olarak düzenleyicilerin gözetimi yoğunlaştıkça ivme kazanmıştır. Çinli fonlar giderek daha fazla Avrupalı ve ABD’li yatırımcı çekmeye çalışıyor ve ticaret stratejilerini çeşitlendirmek için offshore yapılar kuruyorlar.

Çinli quant fonları artık kendilerini İngiltere’den Winton ve Man Group ve ABD’den Two Sigma gibi yerleşik uluslararası quant fonu devleriyle doğrudan rekabet edecek şekilde konumlandırıyor.

Küresel çapta genişleme hamlesi, Çin’in menkul kıymetler düzenleyicilerinin bu ayın başlarında program ve yüksek frekanslı ticaretin denetimini artırmak için yeni taslak kurallar önermesinin ardından geldi. Bu düzenlemeler, piyasa oynaklığı ve işlemlerin bilgisayar algoritmaları tarafından hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesiyle ilgili endişeleri gidermeyi amaçlıyor.

MS Capital’in Çin’e odaklanan piyasadan bağımsız stratejisi, yatırım kapsamını Çin’in ötesine genişletmeye ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde küresel stratejiler sunmaya hazırlanıyor. Firma, Japonya, Hindistan ve Tayland gibi Asya pazarlarını hedeflemeyi ve nihayetinde Avrupa ve ABD pazarlarına girmeyi planlıyor.

Şangay merkezli Minhong Investment da kendi sermayesini kullanarak ABD ve Güney Kore’de suları test ettikten sonra Japonya ve Hindistan’ı hedefleyen stratejiler başlatmaya hazırlanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu